
Decentralisering er blevet for stærk
tekst Tom Ekeroth
En af dem er Eik Dahl Bidstrup (V), der er borgmester i Dragør. Han mener, at statsministeren bør udpege en minister med ansvar for udviklingen i hovedstaden.
– Det er vigtigt at sætte fokus på den vækstdagsorden, der er så vigtig, for at et land fungerer, siger han til Ritzau.
Regeringen under ledelse af Venstre har i to bølger fremlagt planer for at flytte statslige arbejdspladser ud af København.
Ifølge Eik Dahl Bidstrup er det dog ikke kun hans eget parti, der gør sig skyldig i unødig decentralisering:
– Vi kan lige nu se en massiv dagsorden, som handler om decentralisering. Vi ser især Dansk Folkeparti tale den dagsorden op. Man ønsker at smøre hele paletten ud og dermed minimere hovedstadens betydning for Danmark. Det er vigtig, man som folketing ser tingene i helikopterperspektiv og ser, hvor vigtigt det er, at en hovedstad fungerer optimalt, siger Eik Dahl Bidstrup.
Eik Dahl Bidstrup er ifølge Berlingske ikke alene med sin anke mod decentralisering.
Allerøds borgmester Karsten Längerich (V), Glostrups borgmester John Engelbrecht (V), og borgmester Jens Ive (V), Rudersdal, er også utilfredse med, at regeringen tilgodeser andre dele af landet på bekostning af hovedstaden. tek@kl.dk