
Det er jo ikke nogen religiøs bevægelse, jeg er medlem af
tekst Anna Törnqvist Jensen
##ContentBoxStart##264061##ContentBoxEnd##
Kun i fem af landets 98 kommuner er Kristendemokraterne repræsenteret. I alt 12 byrådsmedlemmer er valgt ind landet over – heraf otte i Ringkøbing-Skjern Kommune. I Hedensted Kommune sidder Birgit Jakobsen på partiets eneste mandat og er en del af den 14 mand store flertalsgruppe ud af byrådets 27 medlemmer, der støtter op om borgmester Kasper Glyngø (S).
– Vi er et borgerligt midterparti, og vi i Kristendemokraterne vil gerne det brede samarbejde til begge sider. Jeg synes, vi har fået lov at sætte mange politiske aftryk i denne periode, og vi har også oplevet at være tungen på vægtskålen nogle gange, så der har været gode muligheder for at få rigtig meget af vores politik igennem, siger Birgit Jakobsen.
Hun fremhæver, at hun som kristendemokrat har familierne i fokus.
– Vi har tidligere fået vedtaget gratis parterapi ved en privatpraktiserende psykolog. Siden har cirka 60 par om året gjort brug af det tilbud om at styrke kommunikationen, og set fra vores synspunkt er det jo for børnenes skyld, at vi gerne vil skabe trivsel i familierne. Familien er en af vores vigtigste byggesten, og vi tror på, at har familierne det godt, så har samfundet det også godt, fortæller Birgit Jakobsen og fortsætter opremsningen:
– Vi har været med til at indføre tilskud til hjemmepasning af egne børn, så man kan trække stikket i en periode og passe sine egne børn, og ved forrige budgetforlig var vi med til at lægge et par millioner oven i dem, vi fik fra staten, til minimumsnormeringer i dagtilbud. Vi tror på, at en god barndom varer hele livet, og derfor giver det også mening for os.
Netop nu er Hedensted Kommune ved at færdiggøre kommunens sundhedspolitik. Kommunens vision er at have fokus på borgernes trivsel og livskvalitet, og at kommunen skal være med til at skabe rammerne for det gode og meningsfulde liv. Og der er ifølge Birgit Jakobsen noget at tage fat på.
– 29 procent oplever nogenlunde eller dårlig trivsel og livskvalitet, og at angst, depression og ensomhed fylder. Vi har også fået lavet en ungeprofil, som viser, at ensomhed og selvskadende virksomhed fylder lidt for meget. Derfor har vi en meget stor opgave, men jeg tror på, at nogle af de ting, vi har været med til at gennemføre, også kan bremse nogle af de her negative ting.
Møder fordomme
I over 40 år har Birgit Jakobsen været medlem af Kristendemokraterne. Allerede som 15-årig meldte hun sig ind i ungdomspartiet, da hendes far også var aktivt partimedlem. Over årene har hun været aktiv i bestyrelsesarbejde, og i 2013 udmøntede det sig i et kandidatur til byrådet. Her opnåede Birgit Jakobsen valg, og siden har hun holdt fast i pladsen i byrådet i Hedensted.
– Jeg har aldrig været i tvivl om, at det er det parti, jeg kan se mig selv i. Det har noget at gøre med, at jeg kan genkende mig selv i værdierne. At man bygger en politik på kristne værdier og traditioner samtidig med, at det er et borgerligt midterparti. Så er mine holdninger godt repræsenteret, siger Birgit Jakobsen.
Men som kristendemokrat anno 2021 møder man også fordomme.
– Jo, det gør man bestemt. Det handler jo typisk om, at vi er mod abort. Men vores parti har altså flyttet sig fra at være det protestparti, der opstod i 1973 til det, det er i dag. Selvfølgelig har forbuddet mod fri abort været det, man byggede partiet på i sin tid, men vi vil jo ikke ind og pille ved nogen rettigheder. Vi synes bare, det er et emne, man godt kan diskutere, og at man i vores moderne samfund måske godt kunne nedbringe antallet og finde nogle andre og bedre løsninger, siger Birgit Jakobsen og tilføjer:
– Men i kommunalpolitik møder jeg faktisk ikke nogen fordomsfuldhed. Der indgår vi på lige fod med andre partier. Og heldigvis for det da – det er jo ikke nogen religiøs bevægelse, jeg er medlem af. Det er et parti.
##ContentBoxStart##241517##ContentBoxEnd##
Hun kigger mod Tyskland for at understrege sin pointe.
– Det er ikke sådan, at vi blander tro og politik. Du kan bare kigge på Angela Merkel (tysk forbundskansler, red.) og CDU. Det er jo et søsterparti – de er også kristendemokrater. Vi står for det samme som dem. Et midtersøgende, pragmatisk parti.
Rohde-effekten
For nylig meldte folketingspolitikeren Jens Rohde sig ind i Kristendemokraterne. Det er første gang siden 2005, at partiet er repræsenteret i Folketinget, og Birgit Jakobsen tror på, det har en effekt ved det kommende kommunalvalg.
– Jeg tror, det giver en god platform at være repræsenteret på Christiansborg. Det giver noget synlighed, og den seneste meningsmåling tyder på, det går den rigtige vej. Vi har fået rigtig mange medlemmer, siden Jens Rohde kom med, og jeg tænker, der blæser lune vinde ind over os, siger hun.
Lokalt håber Kristendemokraterne på, at de i Hedensted kan sikre to mandater – måske endda tre – ved KV21.
– Sidste gang var vi kun 49 stemmer fra at få valgt nummer to ind. Så vi vil virkelig arbejde for at øge mandatchancerne, lyder det fra spidskandidaten, der også for nylig er blevet valgt som folketingskandidat i Østjyllands Storkreds.
– Så ville jeg jo være politiker på fuldtid, men jeg valgte allerede for halvandet år siden at tage mig et deltidsjob som kirkemusiker og sige farvel til jobbet som folkeskolelærer, som jeg har været i 28 år. Jeg vil rigtig gerne være med til at gøre en forskel, ændre vores samfund i en god retning og gøre noget godt for vores borgere, siger Birgit Jakobsen. • antj@kl.dk