
Velfærdslov udskydes endnu engang
tekst Mads Brandsen
Den blev udskudt flere gange sidste år. Senest hed det, at den skulle komme i april, men det skete heller ikke.
Regeringen når ikke at fremsætte sin højt profilerede velfærdslov i denne folketingssamling, fremgår det af den såkaldte aprilredegørelse over planlagte lovforslag frem mod sommerferien, som Statsministeriet netop har oversendt til Folketinget.
I et brev, som statsminister Mette Frederiksen (S) har sendt til Folketingets formand Henrik Dam Kristensen (S), forklarer hun, at det skyldes regeringens hovedprioritet i dette folketingsår: Håndteringen af coronakrisen.
– Dette har uundgåeligt haft som konsekvens, at nogle af regeringens lovforslag ikke har kunnet fremsættes i denne samling som ellers forudsat. Regeringens ambitioner er dog uforandrede, og regeringen arbejder efter at kunne fremsætte de pågældende lovforslag i næste folketingsår, skriver statsministeren.
Fremsættelsen af lovforslaget om velfærdsloven kommer dermed tidligst til at ske til efteråret, når Folketinget tager hul på en ny samling.
Den bebudede revision af budgetloven er også blevet skubbet til efteråret. mbdr@kl.dk