
112 års K-styre er forbi: S tager borgmesterposten på Frederiksberg
tekst Mads Brandsen
Med et knebent flertal på 50,5 procent af stemmerne lykkedes det den såkaldte grønne koalition på – Socialdemokratiet, Radikale Venstre, SF og Enhedslisten – at komme til magten på Frederiksberg.
Ny borgmester bliver Michael Vindfeldt (S), mens Lone Loklindt (R) bliver 1. viceborgmester.
Ved 2-tiden måtte den siddende borgmester Simon Aggesen (K) erkende, at det bliver på hans vagt, at magten for første gang nogensinde i de 112 år, borgmestre har været folkevalgte, tipper til centrum-venstre.
– Samlet set når blå blok ikke helt i mål, lød det fra Aggesen, da han flankeret af partifæller med blanke øjne mødte pressen ved 2-tiden natten til onsdag.
Her glædede han sig også over et flot konservativt valg – 40,4 procent af stemmerne, hvilket er en fremgang på 3,3 procentpoint i forhold til KV17. Men en fremgang, han ikke kan veksle til noget som helst, for Venstres 5,9 procent rækker ikke til et flertal. Hverken Dansk Folkeparti, Liberal Alliance eller Nye Borgerlige fik stemmer nok til et mandat i kommunalbestyrelsen, der fra nytår tæller 29 medlemmer.
Flere timer senere uden antydningen af hvid røg undervejs stod centrum-venstre-partierne frem og kunne fortælle, at Michael Vindfeldt bliver ny borgmester
– Vi er overvældede over, at Frederiksbergs vælgere har valgt at give flertallet til de partier, der står her, sagde Michael Vindfeldt kort før klokken 6 onsdag morgen.
Han kommer som borgmester til at afgive nogle af de områder, der ellers typisk ligger hos borgmesteren. Lone Loklindt bliver formand for et nyt by- og erhvervsstrategisk udvalg, der udover kommuneplanen også får ansvaret for Frederiksbergs største byudviklingsprojekt i årtier på hospitalsgrunden, som bliver ledig i 2025.
Valgets store vinder på Frederiksberg, Enhedslisten, der gik 5,4 procentpoint frem til 17,5 procent og får hele tre udvalgsformandposter, mens SF får en enkelt ligesom Socialdemokratiet. De borgerlige partier tilbydes formandsposterne i tre af kommunens i alt ti stående udvalg. mdbr@kl.dk