
Klimarådet har lavet en ny analyse om fremtidens grønne varmeforsyning i Danmark. Foto: Colourbox
Klimarådet: Varmepumper kan være løsningen nogle steder frem for fjernvarme
tekst Mads Brandsen, mdbr@kl.dk
Økonomien bag udrulning af mere fjernvarme er bedst, når der er adgang til overskudsvarme, når det kan etableres hurtigt, og det er i områder med tæt bebyggelse.
Sådan lyder konklusionen fra Klimarådet i en ny analyse om fremtidens grønne varmeforsyning i Danmark. Udfordringen med udrulningen af mere fjernvarme er, at det tager lang tid at planlægge, godkende og bygge, mens individuelle varmepumper er en noget smidigere løsning, der nogle steder kan være den bedste.
– Vi har travlt med at komme væk fra gassen. Naturgas er skidt for klimaet, og den russiske invasion af Ukraine har blot sat en tyk streg under, at jo hurtigere vi bliver fri for gassen, jo bedre. Fjernvarme kan være rigtig godt både økonomisk og klimamæssigt, men der er brug for, at myndighederne laver en klar prioritering mellem projekterne og satser på dem, der giver mest mening, siger formand for Klimarådet Peter Møllegaard i en pressemeddelelse.
