
Pressefoto
Skoler og dagtilbud kan droppe to ugentlige test
tekst Anna Törnqvist Jensen, antj@kl.dk
Podepinden kan blive i ro på landets folkeskoler og blandt medarbejderne i landets dagtilbud efter vinterferien. Fra mandag den 21. februar vil der nemlig ikke længere være en opfordring til at blive testet to gange om ugen i dagtilbud, på skoler og på ungdoms- og voksenuddannelser. Det skriver Børne- og Undervisningsministeriet i en pressemeddelelse.
Regeringen har besluttet at sløjfe opfordringen på baggrund af rådgivning fra den Faglige Referencegruppe. Sundhedsstyrelsens opfordring til at blive testet, hvis man er øvrig kontakt, vil fortsat være gældende.
– Jeg er simpelthen så glad for, at vi er kommet så langt i håndteringen af pandemien, at vi kan droppe screeningstestene. Det er endnu et skridt mod en mere normal hverdag. Sygdommen er stadig iblandt os, og mange er syge i øjeblikket, men takket være en stor indsats fra både elever og personale kan vi se lyset forude, siger minister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) i pressemeddelelsen.
Ifølge ministeriet vil det fortsat være muligt at udlevere selvtest til medarbejdere i dagtilbud, medarbejdere og elever i skoler og på ungdoms- og voksenuddannelser til test som øvrig kontakt, for eksempel hvis der opstår smitte i klassen. antj@kl.dk
Det gælder fra mandag den 21. februar
- Opfordringen til to ugentlige screeningstest bortfalder for elever fra og med 1. klasse i grundskolen og elever, kursister og deltagere på ungdoms- og voksenuddannelserne samt for medarbejdere i dagtilbud, i grundskolen og på ungdoms- og voksenuddannelserne.
- Der kan fortsat udleveres selvtest til brug for test som øvrig kontakt til medarbejdere i dagtilbud, elever og ansatte på grundskoler samt elever, kursister, deltagere og ansatte på ungdoms- og voksenuddannelser. Muligheden for udlevering af selvtest gælder, så længe Sundhedsstyrelsen har en opfordring til at blive testet som øvrig kontakt.
- Test ved assisteret podning og selvpodning under supervision på grundskoler, herunder på efterskoler og frie fagskoler udfases hurtigst muligt.
Kilde: Børne- og Undervisningsministeriet