DF-politiker med dobbeltmandat foreslår ny mødeplan
tekst Amalie Frøkjær-Rubbås
DF-politikeren Kristoffer Hjort Storm er blevet rådmand i Aalborg og skal samtidig være regionsrådsmedlem.
Det betyder, at han mindst 14 gange i år vil skulle være til to møder på samme tidspunkt. Derfor håber han nu på, at mødeplanen for regionsrådsmøderne justeres en smule. Det skriver TV2 Nord.
14 af de 22 planlagte møder i regionsrådet falder sammen med møder i Aalborgs økonomiudvalg. Møderne i regionsrådet har tidligere ligget om tirsdagen, men flyttes nu til om mandagen.
– Derfor har jeg sendt mine kolleger i regionsrådet et forslag om at ændre tidspunktet for møderne i forretningsudvalget til mandage klokken 13 i stedet for klokken ni som hidtil. Det vil betyde, at jeg lettere kan nå at deltage begge steder, siger Kristoffer Hjort Storm til TV2 Nord.
DF-politikeren vil blive skuffet, hvis ikke hans forslag imødekommes, men han vil ikke forholde sig til, hvad det kan betyde, hvis ikke mødeplanen bliver ændret. marp@kl.dk