Gå til hovedindhold
Kommunalvalg

Kandidaterne vil helst tale om folkeskolen

De traditionelle velfærdsområder som folkeskole og ældrepleje er blandt de vigtigste emner i valgkampen hos både kandidater og vælgere. Men også lokale emner som solceller og p-pladser kommer til at fylde i valgkampen, vurderer kommunalforskere.

12. 11. 2025 - kl. 13:39
Tekst af Gitte Johansen, gij@kl.dk

Når de 9.290 håbefulde kandidater møder vælgerne i valgkampen, vil de helst tale om folkeskole, ældrepleje og klima. Det viser en rundspørge, som Danske Kommuner har foretaget blandt de af landets kommunalpolitikere, som genopstiller til KV25. 

Og det er en ganske fornuftig prioritering, hvis man spørger Rune Stubager, der er professor i statskundskab på Aarhus Universitet og forsker i vælgeradfærd.

– Valget af emner viser, at kandidaterne heldigvis ved, hvad valget drejer sig om. Folkeskole, ældrepleje og klima er blandt de vigtigste kommunale kerneopgaver, og samtidig er det de områder, som flest borgere – og dermed vælgere – er i kontakt med, siger han.

Lige knap halvdelen af kandidaterne i rundspørgen svarer, at folkeskolen er det emne, som de vil fokusere mest på under efterårets valgkamp. 

Og det er ikke et dumt valg, lyder det fra Ulrik Kjær, der er professor i statskundskab på Syddansk Universitet, hvor han i en årrække har forsket i dansk kommunalpolitik.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her