Gå til hovedindhold

Damm: Det er jo vores penge for pokker

Skatteministeren sagde for et år siden, at staten ville kompensere kommunerne for de 3,9 milliarder, som Skat ikke har inddrevet for dem. – Det er jo vores penge for pokker, siger KL's formand Martin Damm.

Foto: Colourbox
08. 06. 2017 - kl. 10:03
Tekst af Tom Ekeroth

De kommunale restancer er på 3,9 milliarder. Det er ifølge skatteministeren penge, som staten vil kompensere kommunerne for. Men finansminister Kristian Jensen (V) nedtoner ifølge Berlingske problemet og argumenterer med, at KL ikke tog kravet med til de nyligt overståede økonomiforhandlinger. Men den udlægning tager KL-formand Martin Damm afstand fra:

– Det er jo vores penge for pokker. Og man skal huske, at det ikke var os, der besluttede at centralisere Skat. Det er heller ikke os, der har siddet og fumlet med opgaven, men pengene mangler stadig hos kommunerne, siger Martin Damm til Berlingske.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her