Ny skole ned til Limfjorden
Vandet skal være et centralt element i børnenes hverdag, når Aalborg bygger skole til nyt boligområde i Nørresundby. Byrådet i Aalborg vedtog i aftes at reservere en grund ved havnefronten i Nørresundby.
![](/media/ii3lhxye/skole.jpg?width=800&height=530&v=1d992de489db3b0)
Foto: Colourbox
Byrådet i Aalborg besluttede i aftes, at der skal reserveres en grund til en ny skole i Nørresundby på Stigsborg Havnefront. Skolen kommer til at ligge i nærheden af Limfjorden, og det er intentionen, at der skal skabes en skole, hvor skolens beliggenhed tæt på fjorden og en kommende bypark udnyttes.
Tanken er, at der skal skabes et bevægelseslandskab til leg og læring med vand i det nye boligområde Stigsborg. Rådmand for skoleområdet Tina French Nielsen siger:
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her