Gå til hovedindhold
Uddannelse
Erhverv

Unge speeddater erhvervslivet i Halsnæs

Mange unge kommer til kort, når det gælder viden om erhvervslivet og deres fremtidige karrieremuligheder. Omvendt gælder det også, at virksomheder mangler kendskab til, hvordan de gør sig attraktive og kommer i kontakt med de unge. Det har Halsnæs Kommune nu gjort noget ved.

Foto: Halsnæs Kommune
13. 11. 2017 - kl. 10:32
Tekst af Tom Ekeroth

Sidste uge holdt Halsnæs Kommune i samarbejde med virksomhedsnetværket F5 og en række lokale skoler arrangementet "Det gode liv i Halsnæs – Uddannelse tæller". Her mødtes godt 300 nysgerrige unge fra 9.-10. klasse, Frederiksværk Gymnasium, VUC og Produktionsskolen med 38 engagerede virksomheder fra Halsnæs hinanden til en snak om uddannelsesretning og fremtidige jobmuligheder i lokalområdet.

Virksomhederne var mødt op med budskabet om, at der er masser af alsidige jobmuligheder og brancher i Halsnæs. Hver havde de tre minutter til at vække de unges interesse i forhold til netop deres fag og virksomhed. Og der var kamp til stregen. Senere på aftenen var det så de unges forældre, som blev præsenteret for deres børns fremtidige karrieremuligheder.  

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her