Dramatisk kamp om borgmesterposten i Slagelse
Grundlaget for John Dyrby Paulsens (S) konstituering ser ud til at skride. LA og R forhandler med Venstre og den siddende borgmester.
John Dyrby Paulsen (S) kunne natten efter valget fortælle, at han bliver Slagelses næste borgmester, men noget tyder på, at koalitionen bag den aftale, der blev indgået på valgnatten, er begyndt at sive. Dermed kan flertallet bag John Dyrby Paulsen være smuldret. To af konstitueringspartnerne, Liberal Alliance og De Radikale, har således indledt drøftelser med den nuværende borgmester Stén Knuth (V).
– Det, vi hører, er, at De Radikale og Liberal Alliance er på vej væk fra John Dyrby Paulsen, og jeg vil forsøge at samle dem, så hurtigt jeg kan, siger Stén Knuth.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her