Gå til hovedindhold
Ældre

Sosu'er mangler tid til transport

Ældrechefer erkender, at Sosu'er mangler tid til transport mellem plejebesøg.

Foto: Colourbox
20. 02. 2018 - kl. 12:02
Tekst af Thomas Kokholm Nielsen

Det skal gå stærkt, når Sosu-medarbejderne skal fra den ene borger til den anden. Hver tredje kommunale ældrechef siger i ny undersøgelse, at Sosu-medarbejdere slet ikke har tilstrækkelig tid mellem pleje-besøgene hos borgere. Det fremgår af en undersøgelse som analyseinstituttet Epinion har foretaget for fagforbundet FOA.

Dertil kommer, at over halvdelen af ældrecheferne – 58 procent – oplever, at sosu'erne kun i nogen eller mindre grad har tid nok til transporten mellem besøgene hos borgeren. Blot fire procent af ældrecheferne oplever, at der i praksis er tilstrækkelig tid. Det skriver Avisen.dk.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her