Gå til hovedindhold
Navne
Ledelse

COK fejrer sit 50 års jubilæum med overskud

COK – Center for Offentlig Kompetenceudvikling – har et overskud på 2,5 millioner kroner for regnskabsåret 2017. COK er netop fyldt 50 år.

Arkivfoto
04. 06. 2018 - kl. 10:18
Tekst af Tom Ekeroth

– Det er med stor glæde, at COKs bestyrelse i dag har godkendt regnskabet for 2017 med et positivt resultat. Overskuddet er skabt ved at effektivisere driften, reducere omkostningerne og tilpasse de enkelte produkter bedre til markedet. Det positive resultat for 2017 markerer på fineste vis COKs 50 års jubilæum og er et godt udgangspunkt for udvikling af nye kompetencetilbud til de kommende år, siger Kristian Heunicke, der i det kommende år fortsætter som bestyrelsesformand. 

COKs formål er at understøtte den kommunale videndeling, erfaringsudveksling og kompetenceudvikling i forhold til aktuelle og fremtidige udfordringer. Det sker gennem kurser, uddannelser, konferencer og temadage

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her