Gå til hovedindhold

Bredt flertal bag finansiering af ghettoudspillet

Et bredt flertal bestående Regeringen, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti, Radikale Venstre og SF har indgået en aftale om finansiering af ghettoudspil. Lejerne skal betale 10 milliarder kroner.

Foto: Thomas Kokholm Nielsen
09. 05. 2018 - kl. 12:09
Tekst af Thomas Kokholm Nielsen

Regeringen kalder det en bred aftale om opgør med parallelsamfund, der skal sikre, at der ikke ghettoer i Danmark i 2030.

– Aftalen sikrer, at vi efter flere årtiers forsøg på at nedbryde ghettoområderne skærper indsatsen markant. I de kommende år skal ghettoområderne omdannes fysisk og gøres til attraktive områder, der er en integreret del af byerne, siger transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her