Gå til hovedindhold
Beskæftigelse
Sundhed
Kultur

Kultur hjælper langtidssygemeldte

I Aalborg har man i mere end et år ladet langtidssygemeldte borgere deltage i et ti-ugers forløb kaldet "Kulturvitaminer", hvor de får tre ugentlige kulturoplevelser. Erfaringerne er positive, og kulturoplevelserne giver deltagerne både indhold og handlekraft.

02. 03. 2018 - kl. 08:00
Tekst af Amalie Guldborg Olesen

Flere end 100 langtidssygemeldte borgere har deltaget i Aalborg Kommunes "Kulturvitaminer", som er et ti-ugers forløb med tre kulturoplevelser per uge. Det er primært borgere der er langtidssygemeldt med eksempelvis stress, depression og angst.

De er blevet tilbudt kulturoplevelser så som højtlæsning på biblioteket, korsang og koncerter med Aalborg Symfoniorkester. Og indtil nu har der været positiv respons på forløbet, som er Aalborgs udgave af statens satspuljeprojekt "Kultur på recept".

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her