Gå til hovedindhold
Transport

Forsinkelser og aflysninger koster udskældt færgeselskab millionbod

Manglende dokumentation for forsinkelser og aflysninger koster udskældt færgeselskab millionbod. Det oplyser transportministeriet.

Willum Clausen sejlede mellem Rønne og Ystad, indtil Molslinjen overtog driften og indsatte sin egen hurtigfærge. Foto: Colourbox
01. 11. 2018 - kl. 12:19
Tekst af Jon Kirketerp Jørgensen

Det har været så som så med begejstringen over den nye operatør Molslinjen på færgeruten mellem Rønne og Ystad, der den 1. september overtog overfarten fra rederiet Færgen. Kritikken har lydt på for mange forsinkelser og aflysninger, for dårlig information og for høje billetpriser.

Og nu retter transport-, bygnings- og boligminister Ole Birk Olesen (LA) en skarp kritik af rederiet og truer med at opkræve en bod af rederiet for ikke at overholde sine kontraktlige forpligtelser.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her