Gå til hovedindhold
Byråd

Gentofte indfører ny udbudsmodel

Gentofte Kommune sender rengøring og vinduespolering i udbud efter en ny model, hvor kommunen og arbejdsmarkedets parter forinden har været i tæt dialog for at afstemme forventninger til udbuddet og den efterfølgende opgaveløsning. Modellen kaldes et 3-i-1 udbud.

Foto: Colourbox
29. 11. 2019 - kl. 09:30
Tekst af Tom Ekeroth

Når et udbud er gennemført, sker det ofte, at der på bagkant rejses kritik af et eller flere forhold, der berører arbejdets pris, kvalitet eller medarbejdernes arbejdsforhold. Det forsøger Gentofte Kommune nu at gøre op med gennem en ny udbudsmodel, der har fået navnet 3-i-1 udbud.

I 3-i-1 udbuddet inviterer kommunen relevante fagforeninger og arbejdsgiverorganisationer til en dialog, inden udbuddet skrives færdigt. Det er en udvikling af praksis i dag, hvor man normalt kun er i dialog med udvalgte leverandører.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her