Budgetaftale færdig: Rudersdal vil hæve skatten
Tre partier har indgået en budgetaftale i Rudersdal Kommune. Der kommer en lille skattestigning, men der er også afsat penge til skoleområdet, miljø og trafik og et nyt idrætsanlæg.
Venstre, Socialdemokratiet og Radikale Venstre har indgået en aftale om Rudersdals budget for næste år. Der bliver blandt andet afsat 69 millioner kroner til skoleområdet.
– Skolestruktur har fyldt meget i den offentlige debat de seneste måneder. Det er helt naturligt, at forældre er dybt involverede i og også bekymrede for rammerne for deres børns skolegang. Vi har indgået en politisk aftale, som blandt andet sikrer, at skolerne også fremadrettet har økonomi til at sikre høj kvalitet i undervisningen, ligesom vi målrettet vil støtte de enkelte skolers ledelser, siger Court Møller fra Radikale Venstre i pressemeddelelsen.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her