Gå til hovedindhold
Forsyning
Klima
Økonomi

Branche hælder ny analyse ned ad brættet: Den er blottet for grøn omstilling

Fjernvarmesektoren er både for dyr og for ineffektiv, konkluderer tænketanken CEPOS i en ny analyse. Men præmissen er forkert, for varmen skal først og fremmest være grøn, lyder det fra Dansk Fjernvarme.

Dansk Fjernvarme og CEPOS er ikke helt enige om hvad fjernvarmen primært skal være: Grøn eller billig. Foto: Colourbox
17. 01. 2020 - kl. 08:47
Tekst af Mads Brandsen

I en tid, hvor der er flere oplagte varmekilder end lige fjernvarmen, virker det en tand for gammeldags, at bindinger som forsyningspligt og forblivelsespligt lever videre i bedste velgående. De bør begge ophæves til gavn for forbrugerne. 

Sådan lyder anbefalingen i en analyse af den danske fjernvarmesektor, som den borgerligt-liberale tænketank CEPOS står bag. 

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her