Gå til hovedindhold
Skole
COVID19

De fleste ønsker en slags afgangseksamen

De færreste skolechefer og skoleledere mener, at folkeskolens afgangseksamen kan afholdes som normalt. De fleste ønsker dog en form for eksamen, viser en rundspørge foretaget af Nyhedsmagasinet Danske Kommuner.

Foto: Colourbox
11. 02. 2021 - kl. 08:00
Tekst af Thomas Kokholm Nielsen

Det faglige efterslæb er ikke det største problem ved hjemmeundervisningen som følge af den delvise corona-nedlukning af folkeskolen. De fleste skolechefer og skoleledere er mere bekymrede for trivslen. Men for de store elever udgår folkeskolens afgangseksamen et særligt problem. Ved dette magasins deadline er der endnu ikke kommet en afklaring.

I en rundspørge, som Nyhedsmagasinet Danske Kommuner har foretaget blandet landets 98 kommunale skolechefer, svarer 22 procent, at afgangseksamen helt bør aflyses, mens 64 procent svarer, at den skal tilpasses, eventuelt med færre fag. 

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her