Gå til hovedindhold
Kommunalvalg
Lokaldemokrati

Borgmesterfavoritten mistede magten i Hjørring

Arne Boelt (S) var spået til at blive genvalgt som borgmester i Hjørring for tredje gang. Men en massiv nedgang for Socialdemokratiet satte partiet ud af spillet, og Søren Smalbro (V) endte som borgmester i en konstituering, der ikke gik helt stille for sig.

En af valgets helt store overraskelser er, at det ikke lykkedes Arne Boelt at genvinde borgmesterkæden i Hjørring Kommune. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
25. 11. 2021 - kl. 08:00
Tekst af Amalie Frøkjær-Rubbås

Antallet af mennesker, der havde forudset, at Arne Boelt ikke ville fortsætte som socialdemokratisk borgmester i Hjørring må være tættere på ingen end på mange. Han har været borgmester siden 2010 og har siddet i byrådet i 27 år. Først i Sindahl Kommune og siden i Hjørring.

De 4.993 personlige stemmer, der gik til Arne Boelt, var dog ikke nok, da Socialdemokratiet oplevede en massiv nedgang. De blev stadig kommunens største parti, men gik 12,5 procent og fem mandater tilbage og sidder nu med 10.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her