Gå til hovedindhold
Ligestilling
Lokaldemokrati
Kommunalvalg

Valgobservatører: Vi undrer os over anonyme donationer

Europarådets valgobservatører har overværet kommunal- og regionalvalg i Danmark. Det kan blive et kritikpunkt, at man i Danmark kan give anonyme donationer til politikere.

På selve valgdagen observererede delegationen valghandlingen på flere valgsteder i Slagelse. Rapporten fra Europarådets valgobservatører forventes færdig i starten af det nye år. Foto: Palle Skov
25. 11. 2021 - kl. 08:00
Tekst af Thomas Kokholm Nielsen

KL og Danske Regioner har inviteret valgobservatører fra Europarådet til at overvære kommunal- og regionalvalget. Det er første gang i historien, at de overvåger et dansk lokalvalg.

Delegationen af valgobservatører består af fire lokalpolitikere fra forskellige lande samt sekretariatsfolk og valgeksperter. I dagene op til valget mødtes delegationen med politikere, organisationer, myndigheder, NGO’er og medier for at høre om, hvordan valget afvikles.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her