Gå til hovedindhold

16

7 resultater

Borgmestre savner løsninger på udrejsecentre

Lås ikon
Flygtninge

Borgmestrene i de to kommuner, der huser udrejsecentre, mener, at løfterne i regeringsgrundlaget er til den tynde side.

”Regeringen må spørge sig selv, når der er røg i horisonten, om det er tid til at spare brandvæsnet væk”

Lås ikon
Arbejdsmarked
Arbejdsmarkedspolitik
Beskæftigelse

Regeringsgrundlaget, der vil lukke landets jobcentre og spare tre milliarder kroner på beskæftigelsesområdet, skaber maksimal usikkerhed, siger Peter Rahbæk Juel (S), der er formand for KL’s arbejdsmarkeds- og borgerserviceudvalg. Udsigt til mere frihed lover dog godt, og KL håber, at regeringen ”skynder sig langsomt” med at blive mere konkrete.

”Langt de fleste penge trykker de ved at reducere budgetterne i kommunerne”

Lås ikon
KL
Folketinget
Økonomi

Det er ikke til at sige, om regeringsgrundlaget bliver fugl eller fisk for kommunerne, siger KL-formand Martin Damm (V), der ser store ambitioner, men også luftige formuleringer.

Sidy er Danmarks borgmester nummer 99

Lås ikon
Lokaldemokrati
Navne
Valg

I februar blev Sidy Badji, der de seneste 22 år har arbejdet i Odense Kommune, indsat som borgmester i en af Senegals 535 kommuner. Han vil tage masser af inspiration fra Danmark med sig ind i borgmestergerningen og håber mest af alt, at han kan lykkes med i højere grad at skabe ejerskab til kommunen i sit hjemland.

SVM-plan om frisættelse mødes med spørgsmål: ”Hvis det er en effektivisering, så sig det”

Lås ikon
Folketinget
Administration

Tre borgmestre er samstemmende afventende og spændte på, hvordan regeringens tanker om frisættelse kan blive til virkelighed.

Ny kommunaldirektør og en borgmesterkandidat, der selv smutter: Her er ugens navne

Lås ikon
Navne

Danske Kommuner sikrer i dette opsamlingsheat et overblik over ugens navnenyheder.