Varde satser på samkørsel: ”Jeg ser rigtig mange gevinster og muligheder i det her”
Varde Kommune køber sig til nyt værktøj for at sikre alle kommunens borgere muligheden for samkørsel. Det skaber gevinster for både økonomien, klimaet og sammenhængskraften, lyder det fra udvalgsformand.

Foto: Nabogo
Det skal være langt nemmere at gøre brug af samkørsel i Varde. Det mener kommunen, der nu selv skyder penge i at fordre transportformen.
Det sker gennem appen Nabogo, hvor det er muligt at finde et lift, hvis der er match mellem den tur, man søger, og de lift, som udbydes.
Gennem Region Syddanmark har muligheden indtil videre været tilgængelig på to uddannelsesinstitutioner ved Campus Varde. Resultatet har været mere end 20.000 samkørsler siden november 2023 og 598 aktive brugere.
Og nu skal det altså være tilgængeligt for alle borgere i Varde.
– Det her er noget, vores borgere – unge og voksne – som alligevel kører i retning af campus har taget godt imod. Og for at smede, mens jernet er varmt, ville vi gerne sikre os, at vi kunne udbrede konceptet til hele kommune, siger Preben Friis-Hauge (V), der er formand plan- og teknikudvalget i Varde Kommune.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her