Skoler ruster sig mod skoleskyderier: ”Der findes knap et tryggere sted end en dansk skole”
De seneste år er fokus på beredskab og sikkerhed rykket helt i top på samfundets dagsorden. Det gælder ikke mindst på landets folkeskoler, hvor flere nu får lagt planer for, hvordan et eventuelt væbnet angreb skal håndteres.
Før i tiden lød den officielle anbefaling, at man skulle barrikadere sig i tilfælde af et skoldeskyderi. I dag lyder det, at man skal flygte. Foto: Colourbox
Skoleskyderi hører til de absolutte sjældenheder i Danmark og dansk historie.
Faktisk er det kun sket en enkelt gang – i 1994, hvor en 35-årig skød dræbte to kvinder og sårede yderligere to på Aarhus Universitet, inden han tog sit eget liv.
Noget af det tætteste, Danmark siden er kommet på et sådant væbnet angreb, var i sidste uge, hvor Sydøstjyllands Politi anholdt tre mindreårige personer – en 15-årig samt to under den kriminelle lavalder – for at planlægge et skyderi på en skole i Kolding Kommune.
I en pressemeddelelse oplyser kommunen, at man straks satte gang i et beredskab, der skulle hjælpe ledelsen med at skabe tryghed for elever, forældre og personale.
Og når det gælder beredskab for netop skoleskyderier, ser tendensen ud til, at flere og flere folkeskoler rent faktisk er begyndt at forberede sig på, hvordan de skal agere, hvis en person møder op med et våben for at gøre andre fortræd.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her