Gå til hovedindhold
Kriminalitet

Politiet får flere ressourcer til at bekæmpe velfærdskriminalitet

En række af Folketingets partier er nået til enighed om en flerårsaftale for politiet. Aftalen afsætter blandt andet flere ressourcer i politiet til at forhindre velfærdskriminalitet.

Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix

04. 12. 2025 - kl. 21:42
Tekst af Anna Törnqvist Jensen, antj@kl.dk

Politiet får flere ressourcer til at styrke indsatsen mod velfærdskriminalitet.

Det er en del af resultatet af en flerårsaftale for politiet, som en række af Folketingets partier er nået til enighed om.

I aftalen lyder det, at partierne vil styrke indsatsen mod organiserede kriminelle, som blandt andet er flyttet ind på velfærdsområdet og begår alvorlig økonomisk kriminalitet på private sociale tilbud.

– Det har været en stor prioritet, tør jeg godt sige, for alle aftalepartier og regeringen at prioritere markant flere ressourcer til at bekæmpe økonomisk kriminalitet.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her