Gå til hovedindhold
Kultur

Buk og nej og et kortfattet hej: Bliv klar til nytårskur med kongeparret

Det er ikke hver dag, man skal til kur hos kongeparret, men det skal alle landets borgmestre for første gang i det nye år, hvor kongehuset har udvidet deltagerkredsen. To eksperter kommer her med tips til både påklædning og etikette.

Serdal Benli (SF), ny borgmester i Gladsaxe Kommune, har været ude for at få styr på tøjet til nytårskuren. Privatfoto.

19. 12. 2025 - kl. 13:43
Tekst af Magnus Eg Møller, maem@kl.dk

Indhold

    Gummisko, shorts og en t-shirt med leopardprint kan være fint til hverdag. Men det går bare ikke, når man skal til nytårskur med de kongelige.

    Og som noget helt nyt er alle landets borgmestre inviteret til nytårskur på Amalienborg den 5. januar.

    Christian Eugen-Olsen, tidligere officer og hofembedsmand, og Jesper Høvring, der gennem årtier har designet kjoler til blandt andre Dronning Mary og en lang række af de gæster, der har været til fest med de kongelige, sikrer, at du har styr på ikke bare tøjet – men også hvordan det nu lige er med buk og nej, og hvordan man siger hej.

    Først tøjet:

    For de mandlige borgmestre er der ikke så meget at rafle om. De dukker op i kjole og hvidt og med hvide handsker.

    – Som herre kommer man, som det står i forskriften. Man bliver ikke smidt ud, og det er heller ikke sådan, at man ikke bliver inviteret igen, hvis man gør noget andet. Men man gør sig i hvert fald bemærket, siger Jesper Høvring.

    For kvinderne er der flere valgmuligheder. Skal det være en lang kjole eller et skørt? Uanset hvad man vælger, er der én vigtig huskeregel: Man må kun lige kunne se anklerne.

    –Man må godt gå længere ned, men man har ikke kort på, siger Jesper Høvring.

    Han har selv haft 3-4 borgmestre forbi, der har fået lavet tøj til arrangementet. Og da der er tale om et formiddagsarrangement frem for en galla, er det ikke de helt store selskabskjoler, man skal forvente at se på landets kvindelige borgmestre.

    – Det, vi har anbefalet vores kunder, er en lang, smal nederdel og noget med ærmer på – enten i form af en jakke eller en top med ærmer og et sjal. Jeg tænker, man dukker op i noget, som man måske kan kalde virkelig pænt hverdagstøj. Det lyder måske lidt fjollet, for det kan jo være meget, meget fint, siger Jesper Høvring og fortsætter:

    – For borgmestrene er det første gang, de i kraft af deres borgmesterembede er inviteret til kur, og jeg kan forestille mig, at der er rigtig mange af dem, der helst ikke vil falde igennem. Sådan er det jo, når man skal møde nogle mennesker, man ser op til eller respekterer, eller hvis man er inviteret til et stort arrangement.  Man vil altid gøre sit bedste.

    Og så var der handskerne – de hvide bomuldshandsker.

    Det handler ifølge Jesper Høvring både om, at hvide handsker er pæne, men de tjener også et helt lavpraktisk formål.

    – Det handler i virkeligheden rigtig meget om, at vi har et kongepar, der skal sige goddag til rigtig mange mennesker. Og hvis corona har lært os noget, så er det, at det er meget rart, at man ikke bærer en eventuel smitte videre ved at hilse på den ene og den anden. Og så er det bare pænt og etiketteagtigt. Det er en gammel ting, vi ikke bruger så meget i dag, men det er bare rigtig pænt og statsligt, siger han.

    Buk eller nej – og en kort hilsen

    Så er tøjet på plads – og hvad så? Så er der etiketten.

    Når borgmestrene i fællesskab ankommer til Amalienborg med bus efter en kort køretur fra KL-huset, stiller borgmestrene sig op og venter på, at kongeparret bliver ført ind og tager opstilling.

    Når alle er på plads, vil KL’s formand, Martin Damm (V), holde en tale på vegne af kommuner og regioner – regionsrådsformændene deltager også i arrangementet – og efterfølgende vil borgmestrene ifølge Christian Eugen Olsen en efter en blive ledt hen for at hilse på kongeparret.

    – Så går den pågældende borgmester først hen til kongen og siger ”Deres Majestæt, godt nytår”, og så siger man det samme til dronningen, og hvis man for eksempel lige har haft dem på besøg, kan man sige tak for besøget og fortælle, at folk var meget glade, siger Christian Eugen-Olsen.

    – Hvis man er mand, giver man hånd og bukker lidt for kongen og dronningen, og hvis man er dame, tager man et lille nej, fortsætter han.

    Og selvom det er okay at sige tak for et besøg, er det vigtigt, at det bliver et forholdsvist hurtigt tak.

    – Man taler ikke for meget, for der er rigtig mange borgmestre, og så tager det for meget tid. Det vil være helt naturligt at takke for et besøg, og hvis man har en sjov historie i den forbindelse, kan man også fortælle den. Men man holder det meget kort, siger Christian Eugen-Olsen og fortsætter:

    – Og når man har gjort det, så går man igen. Mere er der ikke i det. Det er meget enkelt og smukt, og det er simpelthen med et smil på, når man kommer derind og bliver præsenteret pænt ved sit navn. Jeg synes, det er en fin ting.

    Til sidst, når alle borgmestrene har hilst på kongeparret, vil borgmestrene blive budt på et glas.  

    Mere fra forsiden