Gå til hovedindhold
Kriminalitet

Drama ved rådhus: Mand skudt efter kast med molotovcocktail

Onsdag formiddag blev en mand skudt af politiet, efter han havde kastet en genstand mod rådhuset i Sorø. Ifølge borgmester Gert Jørgensen (K) var der tale om en molotovcocktail. Ingen andre end den formodede gerningsmand kom til skade.

Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

14. 05. 2025 - kl. 16:44
Tekst af Magnus Eg Møller, maem@kl.dk

Onsdag formiddag klokken 9.40 smed en person en genstand mod rådhuset i Sorø. Politiet, der allerede var til stede med en patrulje på stedet, fik hurtigt kontakt til den formodede gerningsmand.

I forbindelse med anholdelsen af den formodede gerningsmand endte politiet med at afgive skud. Den formodede gerningsmand blev ramt og efterfølgende bragt til behandling på sygehuset. Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi i en pressemeddelelse.

Ifølge borgmester Gert Jørgensen (K) var ”genstanden”, som politiet kalder den, en molotovcocktail. Det oplyser han til TV 2.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her