En tidligere håndboldstjerne og en partileder vil ind i kommunalpolitik: Her er ugens navne
Danske Kommuner sikrer i dette opsamlingsheat et overblik over ugens navnenyheder.

Illustration: Line Bisgaard
Første stop i denne uges navneoverblik er hos et navn, der vil være kendt af mange danskere.
Den tidligere håndbold- og landsholdsspiller Joachim Boldsen stiller nemlig op til kommunalvalget for Konservative i Hørsholm efter opfordring fra borgmester Morten Slotved. Det skriver sn.dk.
Han har siden sin håndboldkarriere både været tv-vært og håndboldekspert- og kommentator. I dag arbejder han som selvstændig HR-konsulent.
– Jeg synes, at det kunne være interessant at være med til at præge vores kommune til at blive den bedste i Danmark. Med tre skolebørn – to i folkeskolen og én i gymnasiet – så ligger det jo mig på sinde, hvilke muligheder vi tilbyder vores unge. Er der nok muligheder? Og hvad kan vi gøre bedre? Der er jo altid noget, vi kan gøre bedre, siger Joachim Boldsen til mediet.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her