Gå til hovedindhold
Lokaldemokrati
Byråd
Navne

Ulrik Kjær skal hjælpe nye byråd godt i gang

Professor Ulrik Kjær tilknyttes Komponent og skal hjælpe kommunerne med at sikre en god start for de nye kommunalbestyrelser ovenpå kommunalvalget i november.

Ulrik Kjær. Foto: Lars Horn/Baghuset

03. 03. 2025 - kl. 15:45
Tekst af Anna Törnqvist Jensen, antj@kl.dk

De nye byråd, der træder sammen 1. januar næste år, får en erfaren støtte i Ulrik Kjær, der er professor på SDU, ekspert i kommunalpolitik og forfatter til en lang række bøger om blandt andet lokaldemokrati, lokalpolitisk lederskab og kommunalpolitikernes rolle.

Sideløbende med sin ansættelse på SDU bliver Ulrik Kjær nemlig tilknyttet Komponent som ekspert og oplægsholder på aktiviteter og seminarer målrettet landets kommunalbestyrelser. Det skal hjælpe de nye byråd godt i gang med det politiske arbejde.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her