I Gladsaxe skal eleverne i 0. klasse ikke længere have iPads udleveret
Det giver ikke længere mening at udlevere iPads til eleverne i 0. klasse – for de bliver ikke brugt særlig meget. Det er holdningen i Gladsaxe, som med nye retningslinjer forsøger at holde balancen mellem skærme og bøger.

Foto: Colourbox
Elever i 0. klasse skal ikke længere have iPads udleveret. Og der skal løbende ses på, hvordan man begrænser brugen af iPads og computere.
Sådan lyder nogle af de nye retningslinjer brug af skærme, som byrådet i Gladsaxe Kommune har besluttet.
Ændringerne kommer, efter forvaltningen har gennemført en større evaluering af brug af iPads og computere i skolen sammen med medarbejdere, forældre og elever.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her