Gå til hovedindhold
Dagtilbud
Børn
Finanslov

KL: På trods af flere penge til dagtilbudsområdet kan kommunerne blive nødt til at spare

Finanslovsaftalen for 2026 efterlader en ubetalt regning til kommunerne på dagtilbudsområdet, når der ikke følger nok penge med til at leve op til kravet om minimumsnormeringer. Sådan lyder det fra KL’s formand, Martin Damm (V), der advarer om, at det kan gå ud over andre velfærdsområder.

Foto: Colourbox

23. 10. 2025 - kl. 19:59
Tekst af Mads Dam Bendtsen, mdbe@kl.dk

Man skulle tro, det torsdag var en glædens dag i kommunerne. Finansloven blev præsenteret, og den afsætter 1,6 milliarder kroner til at ansætte mere personale i landets daginstitutioner og til at sænke forældrebetalingen.

Beløbet skal efter planen give mulighed for at få 1.400 flere voksne ud på stuerne for at passe landets børn.

Samtidig udgår de pædagogiske ledere af normeringsopgørelsen. Og det er her, kæden springer af for KL.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her