Gå til hovedindhold
Rekruttering
Arbejdsmarkedspolitik
Udenlandsk arbejdskraft

Ringkøbing-Skjern går forrest for at tiltrække arbejdskraft

Et arbejdskraftråd og et nationalt topmøde er blot to af tiltagene i Ringkøbing-Skjern Kommune, som politikerne har sat i søen for at finde løsninger på områdets mangel på arbejdskraft.

17 procent af dem, der går på arbejde i Ringkøbing-Skjern Kommune kommer fra udlandet. Foto: Colourbox

16. 09. 2025 - kl. 15:23
Tekst af Gitte Johansen, gij@kl.dk

Ledigheden er lav og beskæftigelsen rekordhøj. Det kunne lyde som et drømmescenarie. Men i landets geografisk største kommune vækker de positive tal ikke kun begejstring.

For bag succesen lurer manglen på hænder, og den kan komme til at slå hårdt i et udkantsområdet som Ringkøbing-Skjern.

– Det er en kendsgerning, at vi er udfordret i en yderkommune som Ringkøbing-Skjern. Befolkningstætheden er mindre, og samtidig har vi en demografi, som betyder, at den ældre del af befolkningen stiger eksplosivt i de kommende år samtidig med, at antallet af skatteydere falder, siger Søren Elbæk (S), der er formand for kommunens erhvervs-, klima-, og arbejdskraftsudvalg.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her