Gå til hovedindhold
Demokrati

Borgmesters vagtværn har virket: Da vagterne trådte ind i byrådssalen, forsvandt problemerne

Efter uro på tilhørerpladserne til byrådsmøderne har Søren Smalbro (V), borgmester i Hjørring Kommune, set sig nødsaget til at tage drastiske midler i brug. Nu er der vagter til byrådsmøderne, og tilhørerne, der før voldte problemer, holder sig helt væk.

Foto: Hjørring Kommune

18. 09. 2025 - kl. 14:38
Tekst af Magnus Eg Møller, maem@kl.dk

Meget skal man finde sig i som politiker, men man skal ikke finde sig i alt. Og derfor har Hjørring Kommunes borgmester, Søren Smalbro (V), nu hyret vagter til byrådsmøderne og sat begrænsninger på antallet af tilhørere.

– Det kan lyde dramatisk. Det er dramatisk. Men for os er det det værd. Jeg havde gerne været det foruden, men jeg er glad for, at vi har truffet den her beslutning, siger han.

Beslutningen kommer, efter der gennem længere tid har været uro på tilhørerrækkerne, hvorfra der også er blevet sendt grimme bemærkninger afsted mod politikerne under byrådsmøderne.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her