Lolland står klar til at hjælpe medarbejdere efter lukning af sukkerfabrik
Arbejdsmarkedet skulle gerne kunne rumme de 150 medarbejdere, der i dag arbejder på sukkerfabrikken på Lolland, når den lukker, lyder det fra udvalgsformand.
Sukkerfabrikken i Nakskov på Lolland skal lukke. Foto: Christian Lindgren/Ritzau Scanpix
Nakskov Sukkerfabrik, der er ejet af tyske Nordzucker, skal lukke.
Det skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Lukningen sker for at sikre koncernens konkurrence evne ovenpå en europæisk overkapacitet i produktionen af sukker, lyder det. Det står til at påvirke op til 150 medarbejdere, som i dag arbejder på fabrikken.
Det ærgrer Vibeke Grave (S), der er formand for social- og arbejdsmarkedsudvalget i Lolland Kommune, at så mange arbejdspladser står til at forsvinde fra lokalområdet.
– Det er en historisk arbejdsplads, som har ligget i vores kommune i rigtig mange år. Fabrikken fylder meget i byen, og man har været vant til den. Så det er ikke rigtig til at forstå, at der ikke skal være den samme aktivitet længere, siger hun.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her