Ny aftale skal sikre elever hurtigere hjælp ved mistrivsel og fravær
Hvis skoleelever er i mistrivsel eller har højt fravær, skal de have tidligere hjælp. Sådan lyder det i en ny aftale, som regeringen sammen med folkeskoleforligskredsen er blevet enige om.
Inklusionsloven fra 2012 var en smuk tanke. Men det fungerer ikke, siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S). Nu skal en ny aftale hjælp børn, der er i mistrivsel eller har højt fravær, tidligere. Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
Nye regler skal give elever, der mistrives eller har højt fravær, tidligere hjælp. Samtidig får elever og forældre nye rettigheder. Det er resultatet af en ny aftale, som regeringen og de øvrige partier i folkeskoleforligskredsen – Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre – er blevet enige om.
Antallet af elever i folkeskolen, som har et bekymrende fravær eller mistrives, stiger. Og nu skal skolerne i langt højere grad tilbyde de elever tidlige og forebyggende indsatser og hurtigere hjælp.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her