Nu får kommunerne mulighed for at sikre flere ejerboliger
En ny politisk aftale giver kommunerne nye muligheder for at bestemme over boligmassen i nye boligområder.
Foto: Colourbox
Kommunerne skal fremover have mulighed for at planlægge, at op til 25 procent af boligerne i nye boligområder skal være ejerboliger.
Sådan lyder det fra regeringen og partierne i forligskredsen bag planloven, Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti, oplyser By-, Land- og Kirkeministeriet i en pressemeddelelse.
Ifølge ministeriet har en ny undersøgelse fra Nordea vist, at 54 procent af alle unge danskere mellem 18 og 29 år sparer op til et boligkøb, og at syv ud af 10 danskere drømmer om at eje deres egen bolig.
Men boligbyggeriet i og omkring de større byer har i de seneste år været domineret af private lejeboliger, og siden 2016 er andelen af nybyggeri til eje faldet markant, særligt i København og Aarhus, hvor ejerboliger i 2022 kun udgjorde cirka 15 procent af det samlede nybyggeri.
Samtidig er priserne på ejerboliger steget markant, fordi efterspørgslen er så stor – særligt omkring de store byer.
Begejstring blandt borgmestre
Men den udvikling vil regeringen sammen med Det Konservative Folkeparti og Dansk Folkeparti altså vende ved at give kommunerne mulighed for at bestemme, at op til 25 procent af boligmassen i nye boligområder skal være ejerboliger.
– Vi ved, at danskere gerne vil eje deres egen bolig. Men alligevel bliver der ikke bygget nok ejerboliger. Derfor er jeg rigtig glad for, at vi nu kan sikre, at der bliver bygget flere af den slags boliger, som danskerne efterspørger. Det er sund at eje sin egen bolig, og fremover vil flere danskere få deres ejerboligdrømme opfyldt, siger Morten Dahlin (V), der er minister for byer og landdistrikter i en pressemeddelelse, hvor social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen supplerer:
– Når stigende priser gør det svært for københavnerbørn at blive boende i deres egen by, og børnefamilier og ældre at finde en egnet bolig, så har vi et problem. Med denne aftale tager vi et vigtigt skridt mod flere ejerboliger, så udbuddet bliver større i vores større byer. Målet er at sikre blandede byer for hele livet.
Flere borgmestre kvitterer også for de nye muligheder.
– Det er uholdbart, at boligmarkedet i København er så presset, at man skal have en millionlønning for at bo i byen. Vi skal have bygget meget mere, end det er tilfældet i dag, og derfor er jeg rigtig glad for, at der nu bliver taget det første skridt til, vi som kommune selv kan være med til at bestemme, at op til 25 procent af de nye boliger skal være ejerboliger. Vi har nemlig en relativt lille andel af ejerboliger i København, der presser priserne op – så vi skal have flere ejerboliger, ikke flere dyre private udlejningsboliger. Og så skal vi selvfølgelig også sørge for at få flere almene- og andelslejligheder, så vi får en blandet by, hvor man har råd til at leve, siger Københavns overborgmester Sisse Marie Welling (SF).
Aarhus-borgmester Anders Winnerskjold (S) understreger ønsket om at skabe en blandet by.
– Både for at understøtte sammenhængskraften og for at undgå, at vores boligområder bliver afgrænsede enklaver for bestemte grupper eller samfundslag, siger Anders Winnerskjold og fortsætter:
– Derfor er det rigtig glædeligt, at der er lyttet til, at vi har manglet mulighed for at stille krav til andelen af private boliger i et lokalplansområde – ikke mindst i forhold til vores udsatte bydele, hvor vi virkelig har savnet redskaber, men også så vi kan give flere mulighed for at få foden under eget bord.