Gå til hovedindhold
Økonomi

Eksperter: Kommunerne kan både tabe og vinde på flerårige økonomiaftaler

Flerårige økonomiaftaler vil gøre det lettere for kommunerne at planlægge investeringer, men det kan også risikere at koste kommunerne kroner og øre, lyder det fra eksperter i kommunal økonomi.

Foto: Colourbox

03. 06. 2026 - kl. 19:41
Tekst af Magnus Eg Møller, maem@kl.dk & Anna Törnqvist Jensen, antj@kl.dk

I sit regeringsgrundlag lægger den nye firkløverregering op til, at økonomiaftalerne fremover skal være flerårige. Det skal give kommuner og regioner større økonomisk frihed og ”understøtte muligheden for en mere langsigtet økonomisk planlægning,” lyder det.

Men hvad er fordelene og ulemperne, hvis kommunerne fremover skal være bundet af flerårige økonomiaftaler? Det har Danske Kommuner bedt Kurt Houlberg, ekspert i kommunal økonomi og professor ved VIVE, og Per Nikolaj Bukh, professor i økonomistyring ved Aalborg Universitet, om at vurdere.

Kurt Houlberg begynder med fordelene.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her