Økonomisk trængte er mere bange for kriser, men de har ikke råd til at preppe
Danskerne skal preppe, så de kan klare sig selv i tre dage. Men for de mest økonomisk trængte borgere rækker pengene ikke til det. Samtidig er det dem, der er mest bekymrede for kriser, viser ny undersøgelse.
Foto: Colourbox
Har man i forvejen svært ved at få pengene til at række i hverdagen, er det ikke prepping, der står først på to do-listen.
Beredskabsstyrelsen har anbefalet, at alle borgere opbygger et hjemmeberedskab, så de er i stand til at klare sig uden myndighedernes hjælp i tre dage. Det skal blandt andet sikre, at myndighederne kan koncentrere sig om de kritiske funktioner først.
Sådan et hjemmeberedskab kræver mad og vand – men også lys, varme, kommunikationsapparater og kolde kontanter.
Og en ny undersøgelse fra Røde Kors viser, at de mest økonomisk trængte borgere særligt i forhold til mad og drikke og muligheden for at holde sig varme er markant dårligere forberedt på kriser end resten af befolkningen.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her