KL har fået ny bestyrelse: ”Flere partier gør KL stærkere”
Nu er de 17 medlemmer af KL’s bestyrelse på plads, og det er med to velkendte skikkelser som formandspar – bare med omvendt fortegn.
Foto: Lars Horn / Baghuset
KL’s bestyrelse for de kommende fire år er nu på plads.
Og det bliver med Odense-borgmester, Peter Rahbæk Juel (S), som ny formand.
Han kommer til at danne par med Martin Damm (V) fra Kalundborg Kommune, der indtager posten som næstformand i den kommende valgperiode fra 2026 til 2030.
Det står klart efter de 17 medlemmer i KL’s bestyrelse nu har konstitueret sig i forbindelse med KL Topmødet i Aalborg.
Makkerparret Juel-Damm stod også i spidsen for KL i den forrige periode, hvor det dengang var Martin Damm i formandsstolen, mens Peter Rahbæk Juel sad ved siden af som næstformand – efter han overtog posten fra Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S), der fratrådte borgmesterposten.
Og den nyvalgte formand glæder sig over at skulle stå i spidsen for kommunerne og varetage deres interesser de kommende fire år.
– Jeg ser frem til sammen med resten af KL’s bestyrelse at skulle stå i spidsen for vores kommunale fællesskab. Vores samarbejde, sammenhold og forbundethed på tværs af kommunegrænser og partier gør os stærke. Både når vi skal levere god velfærd til borgerne, forhandle med regeringen og skabe tryghed i en urolig verden. Det skal vi værne om, og derfor bliver det en vigtig opgave for den nye bestyrelse at sikre, at forskellene på tværs af landet ikke vokser sig for store – men at alle kommuner har mulighed for at give borgerne en god service, siger KL’s nye formand Peter Rahbæk Juel.
Næstformand Martin Damm ser frem mod en kommende valgperiode, med en hel del på tallerkenen for KL og kommunerne.
– Når verden ryster, bliver vores lokale fællesskaber og lokaldemokrati kun endnu vigtigere. Borgerne har brug for at mærke tryghed og stabilitet i hverdagen, og her har vi som kommuner en stor opgave – både når det handler om den nære velfærd og vores beredskab. Skal vi lykkes, er der brug for, at vi som kommuner rykker tæt sammen i bussen, og det bliver en vigtig opgave for KL’s nye bestyrelse at sikre dét sammenhold, siger KL’s nye næstformand Martin Damm.
Ud over de to garvede formænd består formandskabet af tre menige medlemmer.
Det er blevet Sisse Marie Welling (SF), overborgmester i Københavns Kommune, Lone Loklindt (R), 1. viceborgmester i Frederiksberg Kommune samt borgmester i Esbjerg Kommune, Jesper Frost Rasmussen (V).
Derudover deltager Michael Ziegler (K), som er borgmester i Høje-Taastrup Kommune, i sin egenskab af formand for KL’s Løn- og Personaleudvalg, i formandskabsmøderne.
Flere nye partier i bestyrelsen
I den nye bestyrelse er flere nye partier, som ikke var med i den tidligere bestyrelse. Man skal således vænne sig til, at både Liberal Alliance, Danmarksdemokraterne og Dansk Folkeparti har fået et medlem.
Der er tale om Emil Blücher (LA), der er borgmester i Solrød Kommune, Jakob Søgaard Clausen (DD), 2. viceborgmester i Aarhus Kommune samt Simon Vanggaard (DF), der er byrådsmedlem i Ikast-Brande Kommune.
På et pressemøde på KL’s topmøde i Aalborg satte KL’s nye formand – med næstformand Martin Damm ved sin side – ord på sammensætningen af den nye bestyrelse.
– Den er blevet lidt mere spraglet. Den er også blevet noget yngre. I virkeligheden var bestyrelsen jo lidt smal i antallet af partier i sidste periode. Jeg tror, den nu er kommet lidt tættere på noget, der er normalt, hvis man kigger på antallet af partier i bestyrelsen, sagde Peter Rahbæk Juel og fortsatte:
– Det er sådan, borgerne har talt. Så det er demokratiet, der har gjort sit indtog, og det er jo bare med til at stille KL endnu stærkere i beslutningerne, når flere partier har ”hands on” på dem.
Det er ikke kun i KL’s bestyrelse, der er blevet skiftet ud. For ikke så længe siden blev der også skiftet ud i mange af landets kommunalbestyrelser, da der var kommunalvalg.
Derfor ligger der også en bunden – og stor – opgave og venter på KL’s nye bestyrelse. Nemlig at sikre, at de nye kommunalpolitikere kommer godt i gang.
– Det er en af vores vigtigste opgaver at sikre det kommunale fællesskab. Vi har fået cirka 40 nye borgmestre. Det fik vi også ved sidste valg, så der har virkelig været en udskiftning igennem de sidste perioder. Også blandt de menige kommunalbestyrelsesmedlemmer. Derfor har vi en opgave i at få lyttet til og inddraget både borgmestre og kommunalbestyrelsesmedlemmer i de politiske diskussioner, vi har, lød det fra Peter Rahbæk Juel.
Og KL er allerede godt i gang med at sikre de nye kommunalpolitikere en god start, uddybede næstformand Martin Damm. Blandt andet nye introforløb for både kommunalbestyrelsesmedlemmer og borgmestre.
– Det lægger vi mange kræfter i, fordi vi gerne vil have alle med så hurtigt som muligt. Sammen er vi stærkere, og derfor skal vi hurtigt give alle det samme vidensgrundlag, så vi hurtigst muligt bliver flyvefærdige som kollektiv også, sagde han og fortsatte:
– Det er altid godt, der kommer nye ind med friske perspektiver på tingene, og nu skal de lære at fungere som kommunalbestyrelser. Men de skal også have et blik for, at der er andet og mere end deres egne kommuner. Vi skal stå sammen alle landets kommuner, og det skal også på dagsordenen ude i de enkelte kommuner. For det betyder faktisk noget, at vi har et stærkt kommunalt fællesskab, og vi har i den sidste valgperiode også set, at vi kunne få nogle resultater gennem kollektivet, der også gavner de enkelte kommuner.
Her er medlemmerne af den nye bestyrelse:
Socialdemokratiet:
- Peter Rahbæk Juel (formand), borgmester Odense Kommune.
- Anders Winnerskjold, borgmester Aarhus Kommune.
- Christina Krzyrosiak Hansen, borgmester Holbæk Kommune.
- Lasse Frimand Jensen, borgmester Aalborg Kommune.
- Michael Vindfeldt, borgmester Frederiksberg Kommune.
Radikale Venstre:
- Lone Loklindt, 1. viceborgmester Frederiksberg Kommune.
Det Konservative Folkeparti:
- Michael Ziegler, borgmester Høje-Taastrup Kommune.
- Jan Riber Jakobsen, borgmester Aabenraa Kommune.
SF:
- Sisse Marie Welling, overborgmester Københavns Kommune.
- Rosa Lykke Yde, borgmester Randers Kommune.
Liberal Alliance:
- Emil Blücher, borgmester Solrød Kommune.
Dansk Folkeparti:
- Simon Vanggaard, byrådsmedlem Ikast-Brande Kommune.
Venstre:
- Martin Damm (næstformand), borgmester Kalundborg Kommune.
- Jesper Frost Rasmussen, borgmester Esbjerg Kommune.
- Dorte West, borgmester Herning Kommune.
Danmarksdemokraterne:
- Jakob Søgaard Clausen, 2. viceborgmester Aarhus Kommune.
Enhedslisten:
- Line Barfod, klima-, miljø- og teknikborgmester Københavns Kommune.
”Storbytung” med øje for alle
KL’s bestyrelse har ikke bare fået flere partier. Den er også blevet lidt ”storbytung”. Det anerkendte Peter Rahbæk Juel, da det blev påpeget af en af de fremmødte journalister, at der i den nye bestyrelse sidder to fra Frederiksberg, to fra København, to fra Aarhus – og derudover en enkelt fra både Aalborg, Odense og Esbjerg.
– Det er jo den måde, partierne har valgt at sammensætte KL’s bestyrelse. Men KL’s bestyrelse er bestyrelsen for alle kommuner. Den er ikke summen af de kommuner, der tilfældigvis har borgmestre og byrådsmedlemmer siddende i bestyrelsen. Det er en enormt vigtig pointe, sagde Peter Rahbæk Juel.
Og skal alle – store som små – have ordentlige vilkår for at levere velfærd, er det afgørende at fortsætte det sporskifte, det lykkedes KL at få regeringen med på i de seneste to økonomiaftaler.
– Vi står oven på to rigtig gode økonomiaftaler, og det er afgørende vigtigt for kommunerne, at uanset hvilken regering der kommer, så skal den stime af gode økonomiaftaler fortsættes. Der er brug for, at vi holder det sporskifte, lød den klare opfordring fra Peter Rahbæk Juel.
Denne valgperiode vil formentlig også byde på en ny tilskuds- og udligningsreform. Selvom KL’s nye formand ikke gør sig forhåbninger om, at KL kommer til at formulere en sådan reform, kommer han alligevel med en klar opfordring. Peter Rahbæk Juel vil nemlig have et opgør med puljen til særligt vanskeligt stillede kommuner.
– Vi har kommuner, som har enormt svært ved at få tingene til at hænge sammen. Og hvis de ikke får penge fra den pulje, så bliver det endnu sværere. Vil vi gerne kende vores samfund på, hvordan vi behandler de svageste, så bør man også kunne kende kommunedanmark på, hvordan de mest udsatte kommuner bliver behandlet, sagde KL-formanden og fortsatte:
– Så har man altså et problem i systemet, når man har sådan en slags julehjælp i juli til nogle kommuner. Derfor synes jeg, det er vigtigt at diskutere, hvordan vi sikrer, at alle kommuner har ordentlige vilkår at fungere under.
Peter Rahbæk Juel har også planer om at tage rundt og besøge nogle af landets kommuner og blive klogere på deres lokale forhold, og på pressemødet nævnte KL-formanden til eksempel Lolland Kommune, efter Lollands borgmester Marie-Louise Brehm Nielsen (lokal) havde været på talerstolen til KL’s delegeretmøde og advaret om kommunens alvorlige økonomiske situation.
– Lolland er et eksempel på en af de kommuner, som får det meget svært. De ligger åbenlyst under for de udfordringer, der er i det system, vi har i dag. Der er nogle kommuner, der indiskutabelt er strukturelt udfordret på en måde, der gør det svært at drive kommune, lød det fra Peter Rahbæk Juel.
Appel til kommunerne
Men det kræver også et stærkt kommunalt fællesskab. Derfor kom Peter Rahbæk Juel også med en appel til landets øvrige kommuner.
– Når jeg siger, vi har et særligt ansvar overfor de kommuner, der er udfordrede, er det selvfølgelig en besked til de kommuner. Men også til de store kommuner om, at vi har et fælles kommunalt ansvar.
Og netop det fælles kommunalt sammenhold håber Peter Rahbæk Juel fortsat vil stå stærkt om fire år, når han kan se tilbage på valgperioden.
– Jeg håber, vi kan efterlade et KL, som er et stærkt kommunalt fællesskab. Vi passer på noget af det fineste i Danmark. Vi passer på vores lokaldemokrati, og vi træffer beslutninger helt tæt på borgerne. Derfor håber jeg, vi om fire år også står med et stærkt kommunalt fællesskab, og at vi har været med til at give kommunerne nogle bedre rammer at drive kommuner under. Også med udgangspunkt i nogle af de udfordringer, som nogle typer kommuner så åbenlyst har, lød det fra KL’s nye formand.
Med konstitueringen er udvalgsposterne også blevet fordelt. Det kan du læse mere om her.