KL: Vi når ikke mål om fjernvarme uden politiske tiltag
Kommunerne forventede i starten af året kun at godkende 12 fjernvarmeprojekter – svarende til 2.312 gasfyr, der laves om til fjernvarme.
Foto: Dansk Fjernvarme
I 2035 skal det sidste gasfyr i Danmark være slukket. I stedet skal landets boliger være varmet op med fjernvarme, varmepumper og andre grønne kilder.
Sådan lød det i hvert fald i en aftale mellem KL og den daværende S-regering, der pålagde kommunerne at udarbejde varmeplaner for at få fjernvarmeudrulningen op i fart.
Men nu viser en ny rapport, at det kan blive svært med det nuværende tempo.
Siden aftalen er antallet af gasfyr raslet ned. Men tempoet er fladt godt og grundigt ud, og i starten af 2026 forventede kommunerne kun at godkende 12 fjernvarmeprojekter.
Det svarer til, at 2.312 gasfyr bliver til fjernvarme.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her