Forsvarets flådefartøjer skal bygges i Frederikshavn, og Randers vil have ny kaserne
Danmarks forsvar skal styrkes markant, og kommunerne vil bidrage. I juli endte det med at blive Frederikshavn Kommune, der i et bredt felt løb med sejren og nu skal lægge værft til byggeriet af 26 nye flådefartøjer. I Randers Kommune vil man genåbne den gamle kaserne.
Foto: Colourbox
Oprustningen i det danske forsvar har sat gang i kommunale drømme om at få del i de arbejdspladser, statens milliardindsprøjtninger fører med sig.
Inden sommerferien handlede det især om muligheden for at få fingrene i opgaven med at bygge de i alt 26 nye flådeskibe, der skal styrke Marinehjemmeværnet og Søværnet i de kommende år. En opgave, som kommuner og konsortier fra hele landet havde lagt billet ind på.
– Uanset om det er Forsvaret eller andet, så er statslige arbejdspladser og aktiviteter altid interessante at få til sit lokalområde. For det lægger en fast bund under alle de aktiviteter, der kan være mere konjunkturafhængige, sagde Jesper Frost Rasmussen (V), borgmester i Esbjerg Kommune til Danske Kommuner.
Fra Esbjerg havde et konsortium meldt sig klar til at slutsamle skibene på Esbjerg Havn.
Samtlige fynske kommuner og en lang række virksomheder og organisationer mente, opgaven skulle udføres på Fyn.
Og så havde Lolland, Guldborgsund og Vordingborg Kommuner budt ind med Rødbyhavn som centrum for skibsbyggeri.
Den 4. juli blev partierne bag forsvarsforliget enige om, at det ikke var en af tre ovenstående konstellationer, men et fjerde bud fra Nordjylland, der var det rette: Skibene skal bygges på et nyt flådeskibsværft i Frederikshavn.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her