Gå til hovedindhold
EU
Udsatte boligområder

EU-dom splitter partier i Aarhus Byråd

EU-domstolens afgørelse om den danske lov om parallelsamfund bør være nok til at stoppe nedrivningen af Gellerupparken i Aarhus, mener Enhedslisten. Venstre savner klar udmelding fra regeringen om gældende ret.

Der er uenighed om håndteringen af lov om parallelsamfund på rådhuset i Aarhus efter EU-dom. Foto: Aarhus Kommune

29. 01. 2026 - kl. 14:53
Tekst af Martin Pedersen, marp@kl.dk

Debatten raser lige nu i Aarhus, efter EU-domstolen i december vurderede, at den danske lov om parallelsamfund kan være direkte diskriminerende.

Som følge af lovgivningen bliver den omstridte liste over parallelsamfund, der blandt andet udpeger de såkaldte omdannelsesområder, offentliggjort hvert år i december.

Med udpegelsen følger nogle lovpligtige udviklingsplaner, der blandt andet betyder, at andelen af almene familieboliger skal nedbringes for eksempel ved salg eller nedrivning.

EU-domstolens vurdering er ikke en endelig afgørelse. Det bliver i sidste ende op til Østre Landsret at afgøre, om lovgivningen rent faktisk er diskriminerende. Landsretten havde nemlig bedt EU-domstolen om en vurdering, efter Mjølnerparken i København havde stævnet staten.

Log ind

For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.

Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her