Beredskabsdirektør: En god beredskabsøvelse er den, der ikke går godt
Et godt beredskab kræver, at man øver, øver og øver. Og man skal øve sig rigtigt. På KL’s Totalberedskabskonference kom tre parter med gode bud på, hvordan man strikker sine øvelser sammen.
Foto: Simon Klein-Knudsen
Øvelse, øvelse, øvelse. Skal beredskabet virke, skal man øve sig.
Sådan lød det fra tre aktører fra beredskabsområdet på KL’s Totalberedskabskonference onsdag.
For Morten Sønderby, beredskabsdirektør i Beredskab & Sikkerhed, der er det fælleskommunale beredskab for Randers, Favrskov, Norddjurs og Syddjurs kommuner, er øvelser en naturlig del af hverdagen.
– Den helt grundlæggende årsag til, at vi skal øve os, er, at de erfaringer, vi ikke vedligeholder, forsvinder over tid. Derfor øver vi dagligt. Og bagtæppet er åbenlyst. Det er en anden situation i dag, så der er utrolig meget brug for meget mere øvelse, sagde han.
Derfor ved han også, hvad en god øvelse kræver.
Log ind
For at kunne læse denne artikel, kræver det at du har et abonnement. Hvis du ikke har et abonnement, kan du tegne et her.
Har du glemt din adgangskode, kan du ændre den her